TERAPIJSKE OPCIJE U LIJEČENJU AKNI

Važno je napomenuti da je pristup u liječenju akni strogo individualan te da je terapija akni dugotrajan proces koji zahtjeva dobru suradnju dermatologa i pacijenta, povjerenje te puno strepljenja i upornosti. Rezultate je ponekad potrebno pričekati. Naime, ponekad učinci terapije uslijede tek nekoliko tjedana od početka provođenja terapije (ponekad su moguća i kratkotrajna pogoršanja).

CILJ LIJEČENJA AKNI

Najuspješnije je liječenje koje započne u ranom stadiju bolesti. Cilj liječenja je sprječavanje stvaranja ožiljaka, smanjenje trajanja bolesti i smanjenje psihološkog stresa koji bolest uzrokuje te popravljanje kvalitete života. Isključivo lokalna terapija učinkovita je primarno kod bolesnika s neupalnim komedonskim oblikom akni te kod blagog upalnog stadija bolesti, dok kod težih upalnih oblika akni kombiniramo lokalnu i sistemsku terapiju.

Najuspješnije je liječenje koje započne u ranom stadiju bolesti. Cilj liječenja je sprječavanje stvaranja ožiljaka, smanjenje trajanja bolesti i smanjenje psihološkog stresa koji bolest uzrokuje.

Valentina Zovko Grilec, spec. dermatovenerolog

LOKALNA TERAPIJA

Lokalna terapija uključuje primjenu komedolitičkih pripravaka kao što su lokalni retinoidi (tretinoin, adapalen), rezorcinol, salicilna kiselina, a od antimikrobnih sredstava koriste se benzoil peroksid, eritromicin i klindamicin.

SISTEMSKA TERAPIJA

ANTIBIOTICI

U terapijama za tretiranje akni mogu se koristiti i antibiotici. Najčešće se primjenjuju peroralni antibiotici za akne, a to su tetraciklini (oksitetraciklin) i njegovi lipofilni derivati, doksiciklin i minociklin, makrolid eritromicin, klindamicin te azalid azitromicin.

ANTIANDROGENA HORMONALNA TERAPIJA

Antiandrogena hormonalna terapija indicirana je kod žena s težim oblicima akni kako bi se smanjio utjecaj androgena na žlijezde lojnice. Od antiandrogena najčešće se rabi ciproteron-acetat koji u kombinaciji s etinil-estradiolom blokira androgene receptore te tako reducira izlučivanje lojnica do 30%. U slučaju pojave akni kod djevojaka i žena treba provesti hormonalnu obradu, UZV pregled jajnika i ginekološki pregled.

ISOTRETINOIN

Isotretion je uveden u primjenu 1982. godine kao prva linija terapije kod teškog nodulocističnog oblika akne. Radi se o lijeku iz grupe retinoida, derivata vitamina A.

Mehanizam djelovanja isotretinoina je višestruk, djeluje na sva četiri etiopatogenetska čimbenika koji dovode do akne. Prije uvođenja ove terapije mora se provesti potrebna obrada, uz pridržavanje svih mjera opreza za vrijeme terapije. Posebno treba upozoriti na teratogeni učinak lijeka. Stoga se isotretinoin smije davati samo ako se u žena provodi pouzdana kontracepcija, koju treba uzimati za vrijeme i barem jedan mjesec nakon prekida liječenja.

MEDICINSKI KEMIJSKI PILINZI U TERAPIJI AKNI

Uz navedenu terapiju, neizostavno je provođenje medicinskih kemijskih pilinga. Ovisno o kliničkom stadiju akni, vrlo često je potrebno provoditi i tretmane održavanja, jednom mjesečno ili jednom u 4 do 6 tjedana, odnosno jednom u dva mjeseca. Vrsta tretmana održavanja je prilagođena kožnim promjenama i strogo individualizirana.

Kemijski piling izvrsna je metoda za liječenje akni i ožiljaka od akni i ujedno dovodi do osvježenja kože lica. Kemijski piling nije bolan, a moguće je (i poželjno) osjetiti lagano peckanje kože, što je samo znak djelovanja određene kiseline.

U Poliklinici CUTIS koristimo salicilnu kiselinu, mandeličnu, glikolnu, trikloroctenu kiselinu i Jessnerovu otopinu te retinol.

KOJA JE ULOGA LASERA U TERAPIJI AKNI?

Diodni laseri ciljano smanjuju upalne procese u koži, prvenstveno uklanjajući bakterije u potkožnom tkivu što dovodi do bržeg zacjeljivanja postojećih upala. Ovaj se tretman uspješno koristi za akne u upalnom, ali i u „mirnijem“ stanju.

S obzirom na to da se upaljena koža ne može mehanički tretirati, dermatolozi savjetuju lasersko tretiranje akni. Laser se često koristi u dermatološkim klinikima za aktivne upale kako bi se umirila koža lica (ali i leđa i prsa) te kako bi se uklonile bakterije u potkožnom tkivu.

Osim što svjetlosna energija koju emitira laser iznimno povoljno djeluje na upalni proces umirujući kožu u vrlo kratkom roku, pokazuje i značajan učinak na sužavanje pora, a čime se i nakupljanje sebuma u njima bitno smanjuje što će ujedno smanjiti recidiv akni.

KOLIKO JE LASERSKIH TRETMANA POTREBNO NAPRAVITI?

Kada govorimo o broju tretmana, on naravno, ovisi o stanju kože. Dok će kod nekih osoba poboljšanje biti vidljivo već nakon jednog ili dva tretmana, kod drugih će ipak trebati više tretmana. Tijekom tretmana moguće je osjetiti peckanje, zatezanje, pa čak i bolnost na onim mjestima gdje su upalni procesi najizraženiji.

Diodni laseri ciljano smanjuju upalne procese u koži te se uspješno koriste za akne u upalnom, ali i u „mirnijem“ stanju.

DERMOKOZMETIKA

Uz lijekove se radi postizanja što boljeg rezultata liječenja koristi i dermokozmetika te odgovarajuća dekorativna ili kamuflažna kozmetika kako bi se prikrile promjene i na taj način pružila psihička sigurnost osobama s aknama. Ističemo i važnost primjene sredstva za zaštitu od sunca, oznake SPF 30+ do SPF 50+, čije formulacije variraju od laganih fluida do kompaktnijih pudera za prikrivanje većih nepravilnosti na koži, ovisno o kliničkoj slici.

TERAPIJA OŽILJAKA

U slučaju da akne rezultiraju pojavom ožiljaka, nakon saniranja upale, moguće je provoditi i terapiju ožiljaka kombinacijom različitih tretmana koji uključuju mezoterapiju, medicinske kemijske pilinge, dermoabraziju i popunjavanje ožiljaka hijaluronom. Nakon svih ovih tretmana, pacijenti mogu nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima. Tretmani se provode različitim ritmom primjene i u različitim kombinacijama te su strogo prilagođeni individualnim potrebama.

IMG_0856.jpg
Moguće je provoditi terapiju ožiljaka kombinacijom različitih tretmana koji uključuju mezoterapiju, medicinske kemijske pilinge, dermoabraziju i popunjavanje ožiljaka hijaluronom.