Kako nastaju hiperpigmentacije i kako ih pravilno tretirati?

Naša koža je ogledalo našeg organizma – naš najveći organ. Ujedno je i najvidljiviji organ koji je vrlo dinamičan te se stalno mijenja. Koža pamti kako smo se prema njoj odnosili od najranijih dana te jasno možemo pratiti njene povratne signale. Upravo nam ti povratni signali poručuju trebamo li promijeniti odnos prema našoj koži.

Što je hiperpigmentacija?

Hiperpigmentacija (tamna mrlja na koži) je pojam koji opisuje područja neujednačene pigmentacije na koži. Riječ je uglavnom o bezopasnom problemu nastalom zobg veće količine melanina u koži. Predstavlja čest kožni problem s kojima se velik broj ljudi susreće. Ujedno predstavlja velik izazov dermatolozima kada je riječ o liječenju, pravilnom odabiru terapije te edukaciji kako spriječiti nastanak hiperpigmentacija.

Valja znati da je hiperpigmentacija znatno češća kod osoba s tamnijom kožom nego kod osoba koje su svjetlije puti.

Kako nastaju hiperpigmentacije?

Hiperpigmentacije su neujednačene mrlje na koži nastale zbog prekomjerne proizvodnje melanina. U epidermisu, površinskom sloju kože melanociti proizvode smeđi pigment melanin koji se potom premješta na površinu kože te tada ovisno o količini dolazi do promjene boje kože.

Melanin je prirodni pigment koji se proizvodi iz aminokiseline tirozina pod djelovanjem enzima i našoj koži, kosi i očima daje njihovu prirodnu boju. Proizvodnja melanina, a posljedično i boja kože, ovisi o nizu bitnih čimbenika, a prije svega o našoj genetskoj predispoziciji, izloženosti UV zračenju, utjecaju hormona, kao i ozljedama na koži.

Uzroci pigmentacija

Pojedinačne ili multiple hiperpigmentirane mrlje na koži lica razvijaju se polako, intezitet pigmentacije varira od smeđožute do tamnije smeđe boje. Pojavljuju se najčešće na čelu, obrazima, bradi, oštro su ograničena od okolne kože i često su simetrične.

Gotovo 70% trudnica pri kraju trudnoće ima takve promjene, tvz. chloasma gravidarum, koje se mogu spontano povući nakon poroda, ali mogu trajati i godinama. Kod bolesti uterusa ili pak ciroze jetre, kod žena u klimakteriju, kod tumora ovarija, kod uzimanja kontracepcije javlja se ovakva hiperpigmentacija na koži lica. No može biti posljedica nekih drugih čimbenika kao što je trauma, duža izloženost toplini, nakon raznih upalnih bolesti kože (npr. akne), nakon uzimanja nekih ljekova.

Klinički se hiperpigmentacije pogoršavaju tijekom izloženosti suncu, odnosno tijekom ljetnih mjeseci, kada postaju vidljivije, da bi tijekom zimskih mjeseci postale gotovo jedva vidljive. Stoga je izlaganje, pa čak i povremeno, sunčevim zrakama, a bez potpune fotozaštite najčešće glavni uzrok ponovnom javljanju tamnih mrlja na koži lica.

hiperpigmentacij.png

Sunce i hiperpigmentacije

Valja istaknuti kako je sunce izvor života, međutim prekomjerno sunčanje ima svoje štetne posljedice. U dermatovenerologiji imamo jednu skupinu bolesti kojoj je sunce lijek i jedno je od terapijskih opcija u liječenju bolesti poput psorijaze, no imamo i onu drugu skupinu bolesti gdje sunčanje može biti okidač za pogoršanje kliničkih simptoma, poput nekih autoimunih bolesti. U spektru sunčevog zračenja za nas je najopasniji UV spektar koji se sastoji od UVA i UVB zraka dok UVC ne dopire do zemljine kore.Također tu je vidljivo i infracrveno svjetlo o čijem se štetnom djelovanju na kožu u posljednje vrijeme sve više govori. Dio ultravioletnog svjetla koje šteti našoj koži su UVA zrake koje uzrokuju pojačano starenje i UVB koje uzrokuju opekline. Intezitet UVA zračenja konstantan je kroz cijelu godinu dok UVB ima veći intezitet tijekom ljeta. O štetnosti ovih zraka govori nam UV indeks.

Prekomjerno izlaganje suncu glavni je uzrok hiperpigmentacije jer sunčeva svjetlost potiče proizvodnju melanina. Melanin djeluje kao prirodna zaštita kože od UV zračenja te upravo zbog njega koža izložena suncu porpima preplanuli ten. No, svakako valja znati da prekomjerno izlaganje suncu može poremetiti normalni rad kože i izazvati hiperpigmentaciju.

Kako tretirati hiperpigmentacije?

Mogućnosti tretiranja hiperpigmentacijskih promjena su velike. Do idealne i prave terapije pojedinac treba doći u suradnji s dermatologom.

U liječenju se najčešće upotrebljavaju:

  • hidrokinon: tradicionalni lijek za hiperpigmentaciju, blokira aktivnost enzima tirozinaze, inkorporiran je u kremama ili gelovima u različitom postotku ili pak u kombinaciji s glikolnom kiselinom, retinoidima i sl., upotrebljava se razmjerno dugo, a nus pojave su iritacija kože, osjetljivost, a ponekad čak i pogoršanje pigmentacije

  • azelaična kiselina i kojična kiselina: posebno pogodni preparati nakon upala kože,

  • retinoična kiselina: spriječava stvaranje melanina, novije generacije ovih preparata izazivaju puno manju iritaciju i sušenje kože, obavezno prije upotrebe posavjetovati se s dermatologom

  • tekući dušik: koji izazivajući arteficijalnu upalu dovodi do ljuštenja površnog sloja kože i tako odstranjuje hiperpigmentaciju, koristi se kod jače izraženih, lokaliziranih hiperpigmentacija, nus pojava može uzrkovati nastanak gubitka pigmenta posebice kod tamnijih osoba

  • kozmetički pripravci: u svrhu korekture ovog poremećaju koriste se različiti puderi i korektori

Današnji su trendovi kada je riječ o tretiranju hiperpigmentacija korištenje nježnih, no učinkovitih tretmana, kao što su mikrodermoabrazija, kemijski pilinzi i/ili tretmani laserom.

Mikrodermoabrazija

Mikrodermoabrazija je mehaničko brušenje kože pomoću dijamantnih brusilica, različitih debljina i s različitim brojem okretaja koja se primjenjuje kada se želi regenerirati koža, ali i kod problema hiperpigmentacije. Pacijent može primijetiti kako je njegova koža glatka i mekana odmah nakon tretmana.

Kemijski piling

Kemijski piling označava proces nanošenja kemijskog agensa na kožu kako bi došlo do eksfolijacije odebljale kože. Ujedno, ovim se tretmanom stimulira proizvodnja kolagena za čvršću kožu. Kemijski pilinzi postali su zbog brzog djelovanja, kratkoće postupka i vrhunskih rezultata hit tretmani u svijetu estetske dermatologije jer je njihov učinak izvanredan kada je riječ o tretiranju brojnih dermatoloških problematskih pojava. Uloga kemijskog pilinga je kontrolirano ljuštenje nekoliko slojeva stanica, uklanja stare i odumrle stanice kože, te potiče rast novih stanica. Nakon tretmana koža dobiva veću glatkoću, smanjuju se i sužavaju pore, ublažavaju se plitke bore, smanjuju se ožiljci od akni, izjednačava se boja kože, poboljšava se blistavost i sjaj kože.

Laser Asclepion

Zlatni standard kada je riječ o laserskoj tehonologiji predstavlja diodni laser njemačke tvrtke Asclepion Laser Technologies kojeg je moguće pronaći u svakoj renomiranoj dermatološkoj poliklinici. Laserskim se tretmanom smanjuju oštećenja izazvana pretjeranim izlaganjem sunčevoj svjetlosti. MeDioStar NeXT PRO tvrtke Asclepion Laser Technologies svojim svjetlosnim postupkom omogućuje stimulaciju kože kako bi bila zdravija, a ujedno poboljšava i ten kože. Laserskom rejuvenacijom je moguće izbijeliti pjegice, umanjiti crvenilo lica, hrapavost kože i plitke bore te ujedno učvrstiti tonus kože.

Nakon svakog od gore navedenih tretmana potrebno je zadržati svakodnevnu rutinu njege kože, pazeći da hidratacija bude prioritet.

Njega kože poslije tretmana

Nakon svakog od gore navedenih tretmana potrebno je zadržati svakodnevnu rutinu njege kože, pazeći da hidratacija bude prioritet. Sve kozmetičke preparate koje upotrebljavamo, a koji bi mogli potencijalno iritirati kožu moramo prestati koristiti. Ako uzimamo neke lijekove koji bi mogli biti uzrok, trebamo se posavjetovati s lječnikom te ih zamijeniti drugim ili ih prestati uzimati.

Fotozaštita je osnova terapije, ali i osnova njege kože nakon zahvata. Potrebno je nanositi svakodnevno kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) 30 i više i to za UVA i UVB spektar. Kreme je potrebno nanositi redovito bez obzira je li vani sunčano ili oblačno, ili pak nalazite li se u kući ili idete vani. Sunčeve zrake dopiru do naše kože kada šetamo ulicom i kad sjedimo blizu otvorenog prozora.

Ukoliko se hiperpigmentacija nalazi samo u najgornjem dijelu kože, lakše je i brže liječenje. Ako pigmentacija zahvaća dublje slojeve kože, liječenje će biti dulje, a često će trebati i kombinirati nekoliko oblika liječenja. U liječenju ovih promjena potrebno je puno strpljenja i motivacije kako bi bi terapijski uspjeh bio optimalan.

Premda su hiperpigmentacije na koži najčešće dobroćudne prirode, prije početka liječenja potrebno je savjetovati se s dermatologom.

Ako pigmentacija zahvaća dublje slojeve kože, liječenje će biti dulje, a često će trebati i kombinirati nekoliko oblika liječenja. U liječenju ovih promjena potrebno je puno strpljenja i motivacije kako bi bi terapijski uspjeh bio optimalan.

doc.dr.sc. Ana Bakija-Konsuo, specijalista dermatovenerolog